KAYIT REHBERİ

İnsansız Hava Araçları Kayıt Sistemi

Kayıt Sistemi Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmıştır. Bu sistem, Türk Hava Sahasında kullanılacak ve  0,5 kg ile 25 kg arasında yer alan sivil İnsansız Hava Aracı (İHA) sistemlerini kayıt altına almak amacıyla hazırlanmıştır. 

Aracınızın azami kalkış ağırlığı 0.5 kg ile 25 kg arasında ise bu sisteme kayıt olmanız zorunluluktur. Kullanıcı ve İHA kaydı yapılmadan uçuş yapıldığının tespit edilmesi halinde idari yaptırımlar uygulanmaktadır.

İHA ve Pilot Kayıt Sistemi iki aşamalıdır.

1.Aşama (Pilot/Kullanıcı Kaydı): Yukarıda belirtilen özelliklerde bir İHA sahibi iseniz kullanıcı kaydınızı yapmanız gerekmektedir. Kayıt ile ilgili süreç aşağıda verilmiştir.

2. Aşama (İHA Kaydı): Pilot kaydınızın tamamlanmasının ardından onaylanmanız halinde kullanacağınız insansız hava aracını (İHA) kaydını yapmanız gerekmektedir. Detaylar ve süreç aşağıda verilmiştir.

 

Pilot/Kullanıcı Kaydı

1.Kayıt Sistemi Ana sayfası :

 

2. Ana sayfada üstte yer alan kayıt ol butonuna tıklanır ve aşağıda pencerede yer alan bilgiler eksiksiz/doğru şekilde girilir. (Eksik, yanlış ya da çoklu bilgiler girilmesi halinde kaydınız reddedilecek ve silinecektir.)

 

3. Girişin ardından vermiş olduğunuz e-posta adresinize bir onaylama e-postası gönderilir.

4. Bu e-posta'da belirtilen link tıklanıp hesabınıza tekrar giriş yapılır.

5. Hesabınıza giriş yapıp bir adet vesikalık fotoğrafınız yüklenir ve detaylı kişisel bilgiler girilir. Ardından onaya gönderilerek beklenir. (Kullanıcı kaydınız onaylanmadıkça bir sonraki aşama olan araç kaydına geçmezsiniz.)

 

İnsansız Hava Aracı Kaydı

1. Kullanıcı kaydınız onaylandıktan sonra size e-posta yoluyla bilgi verilecektir. Onay almanızın ardından hesabınıza giriş yaparak sol menüde yer alan "İnsansız Hava Araçlarım" sekmesine tıklanır ve aşağıdaki sayfa açılır. 

 

Burada araç ekle butonu kullanılarak araç bilgileri girilir.

 

 

2. İstenen tüm bilgiler tamamlandıktan sonra 3 adet Fotoğraf eklenir. Kullanıcı Aracını satmak veya hurdaya çıkartmak istediğinde forma satacağı kişinin TC kimlik numarasını yazar. Alıcının onaylaması ardından hava aracı , alıcı hesabına geçer.

 

 

 

3. Genel Müdürlük, kullanıcıyı inceler ve onaylanması ardından kullanıcıya cihazı için bir plaka tahsis edilir.

 

Plaka : TR-İHA03400001 ( TR : Türkiye , İHA0 :  Kategorisi , 34 : İli , 00001 Plaka kodu. )

 

Onay verilmeden önce veya reddedilmesi halinde bilgilerde değişiklik yapılabilir. Hesaba giriş yapılmalı ve gerekli alanlar güncellenmelidir. Ardından tekrar "onay iste" butonuna basılarak onaya gönderilir.