İnsansız Hava Aracı
Kayıt Sistemi

KAYIT OLUŞTUR
İHA kayıt sistemine hoş geldiniz!

Ağırlığı 500gr ve üstü İHA satanların, alanların, üretenlerin, ithal edenlerin ve uçuranların bu sistemde kayıt işlemi yapmaları zorunludur.

Duyurular

Tüm Duyurular

Haberler

Tüm Haberler

Sık Sorulan Sorular

Diğer Soruları Gör


Ağırlığı 500gr ve üstü İHA satanların, alanların, üretenlerin, ithal edenlerin ve uçuranların bu sistemde kayıt işlemi yapmaları zorunludur.

1 İHA Kaydetmek İçin

İHA kaydetmekle yükümlü bireyler ve ticari işletmeler, öncelikle sisteme kayıt olmalıdır. İlgili mevzuat gereğince satılan araç bilgileri ile satın alanların kimlik bilgileri aynı gün içinde satışı yapan şirket tarafından; yurtdışından bireysel olarak getirilen, ithal edilen veya yurtiçinde devralınan araçlar ise ilgili birey ve şirketler tarafından en geç üç gün içinde sisteme kaydedilmelidir. (bkz. 2920 Sayılı Kanun - Madde 144)

2 İHA Uçurmak İçin

Türkiye Hava Sahasında, 500 gr ve üzeri İHA uçurmak isteyen pilotların sisteme kayıt olmaları ve SHGM’den onay almaları zorunludur. (bkz. SHT - İHA). İHA uçurmak isteyenlerin öncelikle sisteme kayıt olmaları gerekmektedir.

3 Uçuş İzni Almak İçin

Serbest bölge (yeşil) dışında kalan tüm bölgelerde, İHA uçurmak için uçuş izni alınması zorunludur. Uçuş izni almak isteyenlerin öncelikle sisteme kayıt olmaları gerekmektedir.


İthalat İzni

İHA İthal etmek isteyen kullanıcıların, Genel müdürlüğümüz web sitesinde de bulunan Teknik Uygunluk Başvuru Formu(Form-01)’nu doldurup yine aynı formda istenen tüm ek bilgi ve belgelerle birlikte Genel Müdürlüğümüze posta yolu ile göndermeleri gerekmektedir. Gönderilen başvuru formu ve diğer bilgi-belgelerin kontrol edilip uygun bulunması durumunda başvuru sahibine teknik uygunluk yazısı cevaben posta yolu ile gönderilecektir. İHA İthalatı ile ilgili detaylı duyuru için lütfen tıklayınız

Hakkımızda

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nullam lectus diam, posuere at felis venenatis, consectetur commodo risus. Curabitur lorem nisl, pharetra et interdum non, fringilla eu dolor. Praesent sodales nisl metus, eget elementum magna pretium rhoncus. In sit amet ante nibh. Pellentesque ac volutpat tortor. Pellentesque venenatis ac purus at aliquet. Vestibulum at lobortis tortor, et maximus arcu. Vestibulum ac rutrum dui. Vivamus eleifend leo vitae justo consequat volutpat.

Mevzuat